במהלך החופשה שלי ניסיתי מגוון של הפצות על הנטבוק שלי (Toshiba nb305, נטבוק בן חמש שהצטיין בלהיות די גרוטאה מהיום שנקנה. רק בשנה האחרונה לינוקס עושה עמו חסד. נתוניו: מעבד intel atom n550 עם 1.5GHz ו־2GB RAM. כמו כן, התקנתי לו לאחרונה כונן SSD של 120GB). את ההתקנות עשיתי על כונן נייד (לא רוצה לחרבש את ה־SSD החמוד שיש לי בנטבוק בכל מיני שטויות).

ניגשתי אל דביאן xfce בסקרנות מהולה בחשש. אני אוהב מאוד את xfce ויש לי פינה חמה בלב לדביאן – שהיא בלי ספק אחד הפרויקטים המרשימים אנושית וחברתית שקיימים בתחום הקוד הפתוח. בהיותי צעיר למדי בלינוקס את היכרותי עד עכשיו עם xfce עשיתי דרך xfce 4.12, הגרסה שיצאה רק השנה. למרבה הצער, הגרסה הזאת (שבעיני היא מעולה) לא נכנסה לדביאן ג'סי (8), משום שהיא יצאה קרוב מדי לזמן בו מקפיאים את החבילות והוחלט שנדרש עוד זמן לבדוק אותה.

במילים אחרות, דביאן xfce מגיע עם xfce 4.10, גרסה שיצאה לפני 3 שנים. מעט מאכזב.

זה המראה שבירך את פני כשפתחתי את דביאן xfce. חושך בעיניים. כיעור שלא נראה מאז ימי ווינדוז 3.11 בערך.

Screenshot - 10032015 - 07:49:58 PM

כמובן שעדכנתי את המערכת ומיד לאחר מכן ניגשתי לעבודה.

עדכון מערכת
עדכון מערכת

אפשרתי את ה־compositing, מה שמאפשר למנהל החלונות לעבוד עם צל, שקיפות ודברים שכאלה.

Screenshot - 10032015 - 08:09:03 PM

התקנתי את xfce4-whisker-menu-plugin. מדובר בתחליף לתפריט הסטנדרטי של xfce וברוב ההפצות שמשתמשות ב־xfce הוא למעשה הסטנדרטי. טוב, אצל דביאן שמרנות היא כמעט דת. אבל יאללה, הוא נמצא במאגרים והותקן.

התקנת תפריט וויסקר
התקנת תפריט וויסקר

לאחר מכן העפתי את הפנל המכוער שהיה בתחתית במסך וטיפה שיחקתי עם ערכת הנושא (ה-theme) והרי תוצאה ראשונית.

Screenshot - 10032015 - 08:27:57 PM

הוספתי את conky כדי שכולכם תוכלו לראות כמה הנטבוק שלי חם.

מחשב לוהט
מחשב לוהט

התקנתי את apt-xapian-index שמאפשר חיפוש מהיר ב־synaptic (כל אחד והסטיות שלו).

Screenshot - 10032015 - 09:30:22 PM

הרפתקאות עם ערכות נושא כהות

בשולי העניין, מאחר שבחרתי במה שנקרא "dark-theme", כלומר, ערכת נושא כהה, גיליתי שיש בעיה באתרים מסוימים (פייסבוק למשל) בהם כשמקלידים הטקסט שלך לבן על רקע לבן… הממ… פחות נוח. ערכת הנושא שעבדתי אתה נקראת Xfce-dusk, ומצאתי התייחסות לבעיה הזאת ולפתרון שלה כאן.

המיקום המדויק והשם של הקובץ הזה הוא:


/usr/share/themes/Xfce-dusk/gtk-2.0/gtkrc

במלים אחרות (וכפי שקורה בד"כ) על הדרך למדתי הלכות ראשונות בעריכת ערכות נושא. כיף. אז אחרי שעשיתי את התיקון ההוא החלטתי להוסיף תיקון נוסף, כדי להתאים את הכותרת של החלונות לערכת הנושא הסגלגלה שפיתחתי.

אז כך ערכתי את החלק הזה:


style "titlebar"
{
bg[SELECTED] = "#633263"
fg[SELECTED] = "#ffffff"
bg[INSENSITIVE] = "#392849"
fg[INSENSITIVE] = "#9a9ada"
}

הנה התוצאה (ובלגן של חלונות שקופים! יאי!)
הנה התוצאה (ובלגן של חלונות שקופים! יאי!)
[עריכה מאוחרת: נראה שכדי לפתור את הבעיות של פייסבוק עם ערכת הנושא הכהה נדרשו עוד כמה משחקים עם ההגדרות. אם אתם מעוניינים בפתרונות דברו אתי]

כמה דברים שאין ב־xfce 4.10

אין אפשרות להגיד לפנלים להסתתר בצורה אינטליגנטית. כלומר להיות גלויים כששולחן העבודה חשוף ולהסתתר כשחלונות אחרים צריכים את הנדל"ן. זאת תכונה קטנה, אבל היא יכולה להיות מאוד שימושית במסכים קטנים. ניתן להגדיר שהפנלים יסתתרו ויצוצו רק כשהולכים אליהם עם העכבר כמובן.

Screenshot - 10032015 - 11:14:53 PM

לא הצלחתי למצוא את האפשרות לומר ל־xfce להסתיר את כותרת החלון כשחלונות מוגדלים למקסימום. זה שולי, אבל אני אוהב את האופציה הזאת ומפעיל אותה במינט xfce שפועל עם xfce 4.12 (ההפצה שמותקנת על ה־SSD הפנימי בנטבוק). זה דבר נחמד במסכים פצפונים כמו שלי (1024×600).

כמה הערות כלליות לסיום:

ההפצה פועלת ממש יפה ואפילו העובדה שהיא פועלת מכונן קשיח חיצוני שמחובר ב־USB 2.0 לא ממש הפריע לה. המגבלות של xfce 4.10 בהשוואה ל־4.12 הן ממש לא משמעותיות כפי שחששתי, ובאמת חבל בעיני שברירת המחדל איתה המערכת מגיעה כ"כ מכוערת ולא מושכת.

למרות שהסתמכתי על ההתקנה ללא כל קודקים לא חופשיים (לא אפשרתי את חלק ה־non-free במאגר של דביאן) ולמרות מגבלות החומרה של המחשב, דברים כמו YouTube פעלו באופן סביר גם ב־720p. אין ספק שעל לינוקס מינט עם כל הקודקים בעולם זה עובד יותר חלק, אבל לא מדובר בהבדל תהומי.

Screenshot - 10042015 - 12:05:56 AM

דרגת פיתוי לדילוג הפצות: 4/5

אני נורא אוהב את דביאן ונורא אוהב את xfce ולראות אותם משחקים כ"כ יפה ביחד היה ממש כיף. אבל אני אנסה להתאפק ולהמשיך עם מינט xfce. התור של דביאן xfce עוד יגיע אצלי, זה בטוח.

מודעות פרסומת