[עריכה] חשוב לי להבהיר שלא כתבתי את הפוסט כמדריך אלא יותר כתיעוד של הצעדים שעשיתי. את רוב הדברים שעשיתי פה יש דרכים נוספות לעשות, ואולי חלקן יהיו פשוטות יותר לאחרים (למשל, שימוש בתכנה MiFlash, שאני לא מצאתי גרסה עובדת שלה, ושבאופן כללי לא ממש קסמה לי ברגע שהבנתי מה היא עושה). כן צברתי קצת ניסיון כתוצאה מההתנסות הזאת ואשמח לעזור למי שצריך. תרגישו חופשיים לפנות אלי.

 

שורה תחתונה לפני שאני נכנס לכל הפרטים של מה שעשיתי: המכשיר מקסים. מצד שני, אני לא יודע כמה אנשים יכולים להתמודד עם כל מה שעשיתי כדי לפתוח אותו ולהחליף רום, ובגרסה שקיבלתי אותו הוא לא מתאים לשימוש בעיני. תחשבו טוב טוב אם אתם רוצים התמודדויות מהסוג הזה, וקחו בחשבון שאני התמודדתי פה רק עם גרסה אחת של ג'אנק שמסתובבת בשוק.

ועוד הערה קטנה לשיאומי ש"נעלו את הטלפון כדי שמוכרים לא יוכלו לשים עליו זבל" — תאכלו תחת. גם קיבלתי זבל וגם היה לי קשה להסיר אותו.

הטלפון

חיפשתי לי טלפון חדש. הנה מה שכתבתי שאני מחפש בכמה קבוצות פייסבוק שעוסקות בטלפונים:

  1. סוללה מפלצתית שתתן לי יום של שימוש אינטנסיבי בקלות ואם אפשר יומיים – מוטב.
  2. אפשרות ידועה ופשוטה ל־Root, התקנת רקאברי מקוסטם ורומים, וקהילת מפתחים ערה. ספציפית, חשובה לי האפשרות להריץ Cyanogenmod, כי פונקציות הפרטיות והשליטה על ההרשאות של האפליקציות שיש בו חשובה לי.
  3. פונקציונליות בסיסית של ה־gps
  4. מחיר לא בשמיים (נגיד עד 1000 כולל מכס)

מה לא חשוב לי:

  1. ביצועים מדהימים: אני רוצה שהטלפון יעבוד חלק לגלישה באינטרנט. אני לא מריץ משחקים או גרפיקה או משהו כזה. השימושים הנוספים שלי בטלפון (סריקת מסמכים במצלמה, האזנה למוזיקה, צילום תמונות) עובדים לי באופן סביר אפילו במכשיר הנוכחי שלי (samsung galaxy s3 mini מקוסטם אך מסכן).

בונוס: אם יש מכשיר שידוע לכם שניתן לעשות לו Root והתקנת רקאברי מקוסטם מדסקטופ של לינוקס, זה יקל עלי (אבל זה לא דיל ברייקר. יש לי מחיצת ווינדוז כדי לעשות דברים כאלה אם צריך).

המכשיר שנקנה על בסיס ההמלצות שקיבלתי הוא רדמי 3 פרו.
קניתי אותו ב־banggood, חנות שמדווחת דיווח אמת על המלאי, כלומר, שבועיים אחרי ההזמנה הטלפון היה אצלי ביד! (ממליץ מאוד להציץ באתר http://www.glouds.com/ ולהשתמש בהמלצות ובקישורים שלהם לרכישה).
שילמתי עליו 160 דולר (כ־640 ש"ח) ולמרבה הצער עוד 250 ש"ח במכס… אבל לא נורא. המכשיר יפה וחמוד וכמה ימים של שימוש הראו לי שבשימוש האינטנסיבי שלי הוא בהחלט מחזיק יום גם אם אני בספק אם הוא יחזיק יומיים (יום ארוך מ־5:30 עד 23:00 בלי טעינה, וכאמור עם שימוש אינטנסיבי למדי בגלישה, ניווט וכו' הוא מסיים עם 18%—25%).

המכשירוש
המכשירוש

 

עוד תמונה של המכשירוש
עוד תמונה של המכשירוש

 

הגב שלו
הגב שלו

פתיחת הבוטלואודר ורוט

לרדמי 3 פרו של שיאומי יש אמנם בוטלואודר נעול, אבל שיאומי מספקים הסברים פשוטים למדי כיצד לפתוח אותו. אני לא אכנס להסברים הבסיסיים, כי הקישור הזה מסביר אותם היטב:
קישור 1: http://en.miui.com/thread-202290-1-1.html

(קישור 1 לא מסביר בבירור את העובדה שצריך להגיש בקשה באתר הבית כדי לקבל זכות לפתוח את הבוטלואודר http://en.miui.com, אחרי שנרשמתם מחשבון שפתחתם עם מספר הטלפון שלכם. הם שולחים את האישור ב־sms).

על המכשיר היה רום לא רשמי של מייואיי: Miui 7.9.2.0 LHOCNCL

הרום עצמו הוא סוג של ניסיון לא רע, של אחד המשווקים כנראה, לייצר רום בינלאומי. הייתה בו תמיכה טובה בעברית, חנות גוגל, תמיכה בטביעת האצבעות ובסה"כ הכול פעל. ואז, כדי להשלים את השמחה של הלקוח, הם כמובן דחפו פנימה כמה אפליקציות זדוניות שמקפיצות פופאפים… #פייספאלם. למה לעבוד כ"כ קשה על רום מוצלח ואז לחרבן עליו אלוהים יודע. כן, היו גם כמה באגים בתצוגה שגרמו לכך שבחלונות בחירה מסוימים (חלונות שיש בהם בחירה מרובה של אפשרויות בדפדפנים ותכנות) היה קושי או היה בלתי אפשרי לראות את הטקסט.

בנוסף לצרות האלה, הרום מנע את שיטות העדכון הרגילה שמופיעה בקישור 1. אפליקציית ה־updater שלו סירבה להתקין את רום המפתחים הסיני.

התחלתי לחפש דרך להתקין את רום המפתחים הסיני או את הרום הסיני הרשמי שלא דרך ה־updater (ידעתי שאת שניהם זה אמור להיות אפשרי להתקין גם עם ה־bootloader נעול). מצאתי את הנחיות האלה, כדי להתקין את הרום הסיני הרשמי:

קישור 2: http://xiaomitips.com/guide/how-to-flash-miui-fastboot-rom-on-locked-redmi-3/

למרבה הצער הקישור שם ל־miflash לא מביא ל־miflash ולא הצלחתי למצוא גרסה עובדת של התכנה (מצאתי גרסה שלו בפורמים באנגלית של xiaomi אבל היא לא עבדה לי). זה לא כ"כ חשוב כי הבנתי לבסוף שהכלי הוא בסה"כ כלי שמריץ סקריפטים של fastboot. אז ניגשתי יש למקור. בתוך הרום הסיני שבקישור 2 (ido_xhdpi_images_V7.2.7.0.LHPCNDB_20160129.0000.14_5.1_cn), אחרי שחילצתי אותו מהכיווץ הכפול, יש סקריפטים של fastboot לווינדוז ולינוקס. מאחר שזאת הטריטוריה הביתית שלי, חזרתי ללינוקס. כבר יש לי adb עדכני ו־fastboot שם. כדי להתקין adb ו־fastboot על מערכת מבוססת אובונטו 14.04 עקבו אחרי ההוראות כאן:

קישור 3: http://www.linuxslaves.com/2015/07/install-android-tools-adb-fastboot-on-ubuntu-linux.html

ראשית פתחתי את אפשרויות המפתחים בטלפון (בתוך "אודות הטלפון" מקישים עשר פעמים על גרסת ה־MIUI). לאחר מכן אפשרתי באפשרויות מפתחים את adb debugging ועוד דברים שנראו רלוונטיים (מודה שאני כבר לא זוכר. היה שם לפחות עוד משהו אחד שנראה לי רלוונטי, אם כי אני לא בטוח. אולי enable oem unlock. לא בטוח מה זה עושה, אבל זה נראה רלוונטי).

חיברתי את המכשיר למחשב. הרצתי

adb devices

כך הוא מחפש מכשירים מחוברים. המכשיר הקפיץ שאלה האם אני מאשר למחשב הזה לעשות debugging דרך usb. אישרתי לו.

ניסיונות להכניס את המכשיר ידנית למצב fastboot לא ממש צלחו. אז הכנסתי את המכשיר ל־fastboot mode עם הפקודה:

adb reboot-bootloader

לאחר מכן הרצתי את הסקריפט מהתיקייה שבה הרום מקישור 2 נמצא (הסקריפט בנוי כדי למצוא את האימג'ים שהוא צריך לצרוב לפי המיקום היחסי ולא המוחלט שלהם).

bash flash_all_except_data_storage.sh

הפקודה התקינה את הרום הסיני הרשמי. הידד! עכשיו הפעלתי את המכשיר ועדכנתי לרום המפתחים לפי ההנחיות המקוריות בקישור 1.

ברום המפתחים פעלתי לפי ההנחיות בקישור 1. כדי לפתוח את הבוטלואודר באמצעות התכנה MiFlashUnlock_1.1.0317.1_en.

עכשיו, עם בוטולואדר פתוח הלכתי להנחיות ההתקנה של xiaomi.eu, שהם קהילה בינלאומית שמפתחת רומים בינלאומיים שמבוססים על MiUi:

קישור 4: https://xiaomi.eu/community/threads/6-6-23.32335/

ההוראה הראשונה שלהם היא להתקין את הרקברי : TWRP_ido.zip דרך אפליקציית ה־updater. לצערי, רום המפתחים לא היה מוכן להתקין את twrp דרך ה־updater אז שוב חזרתי ל־adb ו־fastboot. קודם כל, חילצתי מה־zip של twrp את קובץ ה־img, חיברתי את הטלפון למחשב, ושוב הרצתי:

adb reboot-bootloader

ואז כשהוא ב־fastboot mode הרצתי:

fastboot flash recovery /path/to/twrp_ido.img

עכשיו היה לי twrp במכשיר. למרבה הצער הוא בסינית. למרבה השמחה, יש לי מספיק ניסיון עם twrp כדי לדעת איפה דברים נמצאים.

[עריכה] מצאתי דרך להחליף את שפת twrp  לאנגלית (פשוט חרשתי קצת על האפשרויות):

 

במסך הראשי הקישו על הכפתור השני מלמטה מימין (שאני מצביע עליו)
במסך הראשי הקישו על הכפתור השני מלמטה מימין (שאני מצביע עליו)
לאחר מכן, בשורה העליונה, הקישו על הסמליל הקטן שנראה כמו כדור הארץ (אני מצביע עליו)
לאחר מכן, בשורה העליונה, הקישו על הסמליל הקטן שנראה כמו כדור הארץ (אני מצביע עליו)
לבסוף, בחרו ב־English וגעו בכפתור הגדול (אני מצביע עליו).
לבסוף, בחרו ב־English וגעו בכפתור הגדול (אני מצביע עליו).

יש!

בעזרת twrp התקנתי את הרום של xiaomi.eu כלומר —(xiaomi.eu_multi_ido_V7.2.4.0.LHPCNDB_v7-5.1.zip) וגם עשיתי root עם BETA-SuperSU-v2.74-2-20160519174328.zip

כמובן, לסיים את ההתקנה ב־twrp ב־wipe של ה־data (אני לא עשיתי את זה בטעות בפעם הראשונה, כתוצאה מחוסר התמצאות בסינית. זה גרם התנהגות מוזרה מאוד כולל התעלמות מקיומו של כרטיס sim).

זה הכל בעצם. המכשיר מקסים אחרי שמתעלמים מרום הפח שהיה עליו בהתחלה. לצערי קורא טביעות האצבע לא עובד עם הרום שהתקנתי, אבל תכלס, למרות שזה נחמד, זאת לא פונקציה מרכזית מבחינתי, והסיבה שקניתי את הפרו ולא הרגיל הייתה בשביל האחסון וה־ram הנוסף (המכשיר אמור לשמש אותי לשלוש השנים הקרובות).

עוד הערה אחת, אמנם רציתי להתקין סיאנוג'נמוד, ונראה שכבר יש כמה גרסאות שלו שמסתובבות בשביל המכשיר, די התאהבתי בממשק של MiUI ויש לו פונקציות פרטיות והרשאות דומה לשל סיאנוג'נמוד (לסיאנו' עדיין יש יותר פונקציות שם…). בקיצור, נראה לי שאני נשאר אתו לעת עתה!

מודעות פרסומת