ליברה אופיס היא חבילת האופיס הנפוצה ביותר היום בלינוקס, והיא יכולה לשרת עבודת עיבוד תמלילים בעברית בצורה טובה. למרבה הצער, לשם כך נדרשות כמה התאמות תצורה לאחר התקנת התכנה. אנסה לסקור בקצרה את הצעדים הנדרשים. צעדים אלה נוסו על דביאן ומספר רב של הפצות מבוססות דביאן (כולל אובונטו ושלוחותיו ומינט לסוגיו). ההוראות שלי מניחות שממשק התכנה באנגלית. אם אתם צריכים עזרה ספציפית עם ממשק שאינו באנגלית – תגידו. אני מניח גם שהמקלדת שלכם מוגדרת למעבר בין עברית לאנגלית. טיפול בהגדרות של עברית בהפצות השונות יטופל בפוסט אחר.

[הערה מאוחרת: מסתבר שחלק מהדברים שצריך לעשות פה אינם דרושים אם התקנתם את המערכת עם עברית כשפת המערכת]

1. פונטים: ראשית גשו למרכז התָכנה והתקינו מספר חבילות שיתנו לכם מבחר פונטים יותר טוב:
התחילו עם culmus, culmus-fancy, שתי החבילות האלה יתנו לכם מבחר נאה של פונטים בעברית המכסים את עיקר סוגי הפונטים הנדרשים. כולם פונטים ברישיון חופשי.
אם אתם רוצים אתם יכולים להתקין את החבילה ttf-mscorefonts-installer, שתיתן לכם מבחר קטן מהפונטים החינמיים (אך הלא חופשיים) של מיקרוסופט. לא חייבים את זה. אישית אני מאוד אוהב את Arial ושמח שתהיה לי גישה אליו.

2. הפעלת העברית: למרבה הצער התמיכה בכתיבה מימין לשמאל בליברה אופיס, בעוד שהיא קיימת וממש לא רעה, כבויה כברירת מחדל ויש להפעיל אותה. לשם כך בחרו בתפריט:
tools > options > language settings > languages
בתפריט שיהיה לפניכם סמנו ב-V את התיבה: complex text layout ובחרו שם בעברית. לאחר מכן גללו ב-locale settings לעברית. זה יאמר לליברה אופיס לאפשר מעבר לכתיבה מימין לשמאל ויגדיר כתיבה מימין לשמאל כברירת מחדל. לאחר שינויי ההגדרות האלה סגרו את ליברה אופיס והפעילו מחדש כדי שהן ייכנסו לתוקף.

3. התאמת גודל האייקונים לגודל המסך: לפעמים האייקונים גדולים מדי (בעיקר בנטבוקים בעלי מסך קטנטן). ניתן להתאים זאת ב:
tools > options > view
שם ניתן לבחור כל מיני אופציות ב-icon size and style. נסו עד שתמצאו את מה שמתאים לכם.

4. תיקון שגיאות בעברית: כדי שתיקון השגיאות בעברית יפעל יש להתקין תוסף. היכנסו למרכז התָכנה והתקינו את החבילה myspell-he. בהזדמנות, מומלץ להתקין את החבילות hspell ו־hspell-gui שנותנות תמיכה בתיקון שגיאות בעברית בתָכנות נוספות כמו עורכי טקסט.

5. הגדרת ברירות מחדל של פונטים: אם אתם רוצים, ניתן להגדיר את הפונטים בהם ליברה אופיס ישתמש כברירת מחדל בעברית כאן:
tools > options > libreoffice writer > basic fonts (ctl)

6. ניקוד: הניקוד פועל מצוין בלינוקס אם מתקינים את ה-layout המתאים. זה ברמת מערכת ההפעלה כולה ולא ליברה אופיס ספציפית. זה נמצא בד"כ בהגדרות המקלדת או בהגדרות השפה. יש להתקין שם לא את המקלדת hebrew אלא את המקלדת hebrew lyx.  המקלדת hebrew lyx נותנת לנקד בפשטות רבה בהקשה על shift והאותיות הבאות (כל אות כתובה עם הניקוד שהיא מאפשר מלבד מקומות בהם זה לא התאים ואז הם מוקפים סוגריים): קָ (ר: וּ) וֹ פַ שְ דּ (ע: שׂ) (י: שׁ) חִ סֶ בֻ הֱ נֲ מֳ צֵ

מודעות פרסומת