מוגש פה תיעוד של הרפתקה חד פעמית ששוחקה במשחק "ואנור" – גרסה ישראלית של עולם המבוך, שמגיעה יחד עם עולם מערכה מוכן (ובכן, "ואנור"). את המשחק הנחיתי לשלושה מהשחקנים בקבוצה הקבועה שלי (קבוצת המבוגרים, לא הקבוצה של הבן שלי. בד"כ אנחנו משחקים פאת'פיינדר) בערב שישי ספונטני. ההרפתקה מבוססת על ההרפתקה המוכנה הקצרצרה "שקיעתה של סוסת המים" שניתן למצוא באתר של ואנור.

רקע

ההרפתקנים האמיצים מפליגים על הספינה האורקית "סוסת המים", בדרכם חזרה לעיר הבית שלהם, טיאר, ממקדשי השמש האבודים באיי הצפון. בידיהם תיבה עמוסה באוצרות (מלבד תאוות הבצע הרגילה, מסתבר שהרפתקנינו לקחו הלוואה לא קטנה ממקור מפוקפק בטיאר כדי לממן את מסעם בצפון. חלק מהאוצר ישמש להחזר ההלוואות).

הנפשות הפועלות:

דאיו: כוהן טרול. מאמין בטוב הבסיסי של כל בני האדם. אין איש רע, יש איש שרע לו. סומך לחלוטין על מאוס, שחילץ אותו מיותר מצרה אחת. מסתייג מהיחס המגונן של לי כלפיו (שוחק ע"י סיגל).

לי: לוחמת צעירה, אמיצה וחזקה. נסיכה פריווילגית שגדלה עם כפית זהב בפה. לא ממש מתחברת לדאגות היום יום של אנשים שצריכים לשרוד. דואגת מאוד לדאיו הקשיש, שספק אם בגילו המתקדם (45) צריך להתרוצץ בין סכנות (שוחקה ע"י תום).

מאוס: ננס נוכל תוהני ותחמן. נוטה להיכנס לצרות אבל גם יודע להיחלץ מהן. לו ולאחד מנערי הסיפון, ג'ורג', יש תכנית לסלק את האוצר ולחלק אותו ביניהם (שוחק ע"י דן).

ההרפתקה

המסע הרגוע על המים הופרע ע"י סערה באופק הדרום מזרחי. קפטן שן שחורה הודיע לנוסעים שהוא מכוון מערבה, קרוב יותר אל איי הדקרים, כדי לעקוף את הסערה.

למרבה הצער הסערה תפסה אותם, ולבסוף הטיחה את "סוסת המים" על שרטון. גוף הספינה נפגע, והדבר העיקרי שהחזיק את הספינה מעל המים היה השרטון. בעוד דאיו ולי בחדרם מתחת הסיפון, מאוס התגנב לתא הקפטן כדי לנסות להבין איפה הם נמצאים ואם יש אי בקרבת מקום. הוא ראה במפות שהם ליד האי זירנאק, שם שהוא כבר שמע בהקשר לא סימפתי. חיטוט בזיכרונו הזכיר לו פאב מלוכלך בו מלח שיכור סיפר לו איך צוותו נטרף ע"י סאהוגינים — אנשי כריש נוראים — לחופי זירנאק.

מודאג, אך עם ראשיתה של תכנית, ירד מאוס לבטן האנייה לקרוא ללי ודאיו. כשהבינו מה קרה, הם עלו לסיפון. למרבה הצער, בעת שהם ניסו לתצפת מעבר למעקה ולראות אם הם רואים אי, גל גדול טלטל את האנייה. מאוס הושלך מהאנייה והתרסק לתוך השרטון ולי נפלה למים. למרבה הצער, מלבד סכנת טביעה, הסתבר שהמים שורצים (הפתעה!) סאהוגינים, שהחלו לנעוץ שיניים וחניתות לתוך ההרפתקנים. דאיו, שראה את המהומה, קפץ אל המים אף הוא כדי לסייע, אך כמעט נהרג בעצמו. אחרי קיצוץ מספר סאהוגינים הצליחה לי לחלץ את דאיו ומאוס מהמים וליצור צלצל מחובר לחבל מחפציה והם הצליחו למשוך את עצמם בחזרה לסיפון. במילים אחרות, למרבה המבוכה של דאיו, לי הצילה לו את התחת.

על הסיפון הייתה מהומה. סאהוגינים נלחמו באנשי הצוות בכל מקום. לי ודאיו מיד ניגשו לעזור בקרב. מאוס, לעומת זאת, מיהר לבטן האנייה, ובכוחות על־ננסיים (מפתיעים למדי לנוכח כוחו העלוב) הצליח לשאת את תיבת האוצר, לעבור בין הלוחמים ולזרוק את התיבה לתוך אחת מסירות ההצלה. לאחר מכן הוא זעק לשאר ההרפתקנים (וגם לשותפו לקונספירציה, האורק ג'ורג') להצטרף אליו לסירת ההצלה. הם שלשלו עצמם מטה למים והחלו חותרים לכיוון מה שהם חשבו שהוא החוף.

למרבה הצער, מאוס, שראה את המפות וחשב שהוא יודע לאן לחתור, התבלבל לחלוטין וגרם להם לחתור במשך זמן מה לכיוון הלא נכון. כשהם הבינו שיש בעיה וניסו לתקן בא גל גדול והפך את הסירה. במאמץ ניכר הצליחו החברים לעלות חזרה לסירה, אך האוצר ירד למצולות. גם ג'ורג' לא נראה בשום מקום…

עייפים, חבולים ומדוכאים מצאו ההרפתקנים את עצמם על חוף סחוף רוחות. הסערה נגמרה. למרבה שמחת חלקם, כמה שעות לאחר הזריחה שוטט לתוך המחנה המאולתר שלהם ג'ורג' חבוט ומבולבל. באופק הם יכלו לראות את "סוסת המים" עוד תקועה על השרטון, אך לא היה להם דרך לדעת מה מצב הצוות. מאוס החל להגות תכנית כיצד לצלול במים שורצי הסאהוגינים בחיפוש אחר האוצר, ואנחנו נפרדנו מהם עד להרפתקאות הבאות!

סיכום:

המשחק היה ממש כיף ומשב אוויר רענן אחרי תקופה ארוכה עם פאת'פיינדר, שכעת, בדרגות גבוהות, הפך להיות מלאכה לא קלה. יצירת הדמויות עצמה הייתה מיני משחק, וכבר בנתה כמה מצירי הדרמה המרכזיים בהרפתקה (המתח בין דאיו ולי. הציר של ג'ורג' ומאוס). המשחק עצמו היה קליל מכנית מצד אחד, אך הגלגולים לא חשו חסרי משקל. זה לא היה נרטיבי בלבד, והדמויות נפגעו קשות, ובשלב מסוים לא הייתי בטוח שכולם ישרדו. מכניקה מגניבה מאוד של עולם המבוך אומרת שכל כישלון בקובייה (תוצאה של 6 ומטה) נותנת לשחקן הנכשל נקודת ניסיון. כך, בסיום ההרפתקה, כשחילקנו ניסיון (מה שבהרפתקה חד פעמית רגילה אולי לא אמורים לעשות, אבל רציתי לראות את הדינמיקה של זה, ואני גם משתעשע ברעיון שהחבורה העליזה הזאת תצא לעוד כמה הרפתקאות), דאיו ומאוס, שהפליאו בגלגולים גרועים בכמה נקודות בהרפתקה, עלו לדרגה 2!

יאללה, שחקו בוואנור ובעולם המבוך!

מי שרוצה לשמוע את המשך עלילות החבורה יכול לפנות לכאן.